خانه / هنر در خانه / کاهش سریع استرس | راهکارهایی برای کاهش اضطراب ، کاهش استرس

کاهش سریع استرس | راهکارهایی برای کاهش اضطراب ، کاهش استرس

کاهش سریع استرس | راهکارهایی برای کاهش اضطراب

به این مطلب امتیاز دهید

کاهش سریع استرس : چگونه از شر استرس و اضطراب رها شویم ؟ راهکارهای سریع درمان استرس چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت روان ، کاهش سریع استرس در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

برای کاهش استرس چه بخوریم

پنج راه کاهش استرس ، کاهش سریع استرس

 

 

کاهش سریع استرس با چند روش ساده و مهم

استرس یک مشکل اجتناب ناپذیر است که گاهی کنترل آن بسیار سخت است، در این مطلب چند راه حل سریع برای کنترل استرس بیان می شود

 

چگونه استرس را از خود دور کنیم؟

استرس در دنیای امروزی مسئله رایجی است، اما متاسفانه استرس مداوم پیامدهای ناخوشایندی دارد که در ادامه به چند راهکار ساده برای کاهش سریع استرس اشاره می شود.

 

با صدای بلند بخندید

روش های زیادی وجود دارند که می توانید به کمک آنها استرس خود را به سرعت کم کنید. می توانید یک فیلم کمدی تماشا کنید، چند تا از دوستانتان را دعوت کنید و با دیگران بگو بخند داشته باشید. هر زمان که می خندید، اکسیژن زیادی به اندام های بدن می رسد، جریان خون افزایش پیدا می کند و استرس کاهش می یابود در حقیقت فقط فکر کردن به خوشی ها می تواند میزان هورمون استرس را کاهش دهد.

 

با حیوان خانگی خود بازی کنید

حیوان خانگی شما نه تنها می تواند محبت بی قید و شرط به شما بدهد، بلکه برقراری ارتباط با یک حیوان خانگی برای حفظ سلامت نیز مفید است. زمانی که مدتی را با یک حیوان خانگی سپری می کنید، مغز ماده شیمیایی حس خوب، مانند سروتونین، پرولاکتین و اکسی توسین، تولید می کند. همزمان با ترشح این هورمون ها میزان هورمون مخرب استرس کاهش پیدا می کند. به این ترتیب فشار خون کاهش پیدا کرده، استرس کمتر می شود و حتی سیستم ایمنی بهبود پیدا می کند.

 

اتاق یا خانه خود را مرتب کنید

احاطه شدن با وسایل زیاد می تواند کلافه کننده باشد و میزان استرس را افزایش می دهد. پیدا نکردن هر یک از وسیله ها می تواند مضطرب کننده باشد. مرتب نگه داشتن محل زندگی و داشتن قفسه می تواند به بهبود روحیه و کاهش اضطراب کمک کند. علاوه بر این مرتب کرده محیط نوعی ورزش محسوب می شود.

 

چمن ها را کوتاه کنید

چمن زنی ممکن است کار سختی به نظر برسد، اما در حقیقت بوی چمن تازه احساس آرامش به شما می دهد. دانشمندان معتقدند بوی چمن تازه می تواند آزاد شدن هورمون استرس را در مغز مسدود کند. به یاد داشته باشید اگر از ماشین چمن زنی استفاده می کنید، حتما گوش های خود را بپوشانید، چرا که سر و صدای زیاد می تواند باعث بروز استرس شود به علاوه به گوش ها نیز آسیب می زند.

 

کمی آب پرتقال بنوشید

آب پرتقال که ممکن است نوشیدنی روزانه شما باشد، به روش های زیادی به بهبود حالات روحی کمک می کند. محققان می گویند ویتامین C به افراد کمک می کند استرس را به طور موثرتری مدیریت کنند، چرا که ویتامین C سطح هورمون استرس ،کورتیزول، را کاهش می دهد. علاوه بر این ویتامین C یک ماده مغذی و مورد نیاز بدن است که در میوه هایی مانند پرتقال، گریپفروت یا فلفل دلمه قرمز به میزان زیاد یافت می شود که به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

آواز بخوانید

اگر در داخل تومبیل هستید، صدای ضبط را کمی زیاد کنید یا زیر دوش با صدای بلند شروع کنید به آواز خواندن. اعضای گروه آواز بیان می کنند در هنگام آواز خواندن حس بهتری دارند و استرس آنها کاهش پیدا می کند. به علاوه آواز خواندن برای تنفس و وضعیت بدن نیز موثر است و همچنین به تقویت قلب و سیستم ایمنی کمک می کند.

 

پیاده روی کنید

پیاده روی یکی از بهترین روش ها برای کم کردن استرس است. پیاده روی به تولید اندورفین در بدن کمک می کند – اندورفین انتقال دهنده عصبی در مغز است که باعث ایجاد حس خوب می شود. به علاوه پیاده روی در تمرکز به شما کمک کرده و باعث می شود عامل ایجاد استرس را فراموش کنید. ورزش کردن در هوای آفتابی به بهبود خلق و خو کمک می کند. اگر حداقل به مدت ۳۰ دقیقه با سرعت پیاده روی کنید، میزان ورزش ایده آل توصیه شده در روز را انجام داده اید که علاوه بر کاهش استرس برای سلامت جسمی نیز موثر است.

 

کاهش استرس با جویدن آدامس

جویدن آدامس مزایایی بیشتر از خوشبو کردن دهان دارد.براساس تحقیقات انجام شده جویدن آدامس علاوه بر اینکه به بهبود عملکرد کاری کمک می کند، باعث کاهش استرس نیز می شود. در پژوهشی که در این زمینه انجام شد مشخص شد افرادی که آدامس زیاد می جوند، علاوه بر اینکه کمتر دچار اضطراب می شوند، افسردگی، فشار خون و کلسترول نیز در آنها کمتر مشاهده می شود.

 

 

غذاهای کاهش استرس

کاهش استرس امتحان

 

 

رابطه جنسی

زمانی که مضطرب هستید، برقراری رابطه جنسی شاید آخرین چیزی باشد که در ذهن دارید، اما در واقع برقراری یک رابطه جنسی سالم به کاهش تنش و استرس کمک زیادی می کند. رابطه جنسی باعث کاهش فشار خون، بهبود اعتماد به نفس و افزایش صمیمت می شود. به علاوه رابطه جنسی مهم ترین عاملی است که به خواب بهتر شبانه کمک می کند؛ کم خوابی یکی از مهم ترین عواملی است که باعث ایجاد اضطراب می شود.

 

نفس عمیق کشیدن

آروماتراپی فقط در چشمه آب گرم یا با بخار آب نیست که موثر و آرامش دهنده است. مهم نیست کجا هستید، اما نفس عمیق کشیدن و بوییدن اسطوخدوس و رزماری می تواند میزان آرامش شما را افزایش داده و استرس را کاهش دهد. استنشاق بوی این گیاهان سطح استرس را کاهش داده و میزان تولید هورمون کورتیزول، هورمون استرس، را کمتر می کند. به علاوه عمل تنفس عمیق نیز به خودی خود کاهنده استرس است. تنفس عمیق اکسیژن بیشتری وارد گردش خون می کند و به آرامش کل بدن کمک می کند.

 

راهی فوق العاده برای کاهش استرس

اگر استرس زیادی را تحمل می کنید ، اگر نمی دانید چاره چیست به شما توصیه می کنیم که با یادداشت کردن، اضطراب خود را کاهش دهید.

روانشناسان می‌گویند اگر نگرانی‌های خود را روی کاغذ بیاورید و آنها را بنویسید، می‌توانید بر اضطراب خود غلبه کنید.

 

این روانشناسان در یک مطالعه گسترده تایید کردند که نوشتن اضطراب‌ها و نگرانی‌ها قبل از قرار گرفتن در یک موقعیت تنش زا و استرس آور مثل شرکت در آزمون یا ارائه سخنرانی می‌تواند تا حد زیادی از استرس شما بکاهد و در عین حال امکان موفقیت و بازده شما را افزایش دهد.

 

روانشناسان معتقدند: نوشتن به شما امکان می‌دهد که ذهن خود را پاکسازی کرده و بتوانید بهتر روی کاری که در دست انجام دارید، تمرکز کنید.

 

این تکنیک به اندازه‌ای قدرتمند است که اگر دانشجویان پیش از نشستن سر جلسه امتحان آن را به کارگیرند، بازده آنها افزایش یافته و نمرات تحصیلی که کسب می‌کنند ۲۰ درصد بیشتر می‌شود.

 

پروفسور سیان بیلوک، استاد دانشگاه شیکاگو در این باره تاکید کرد: مردم اغلب در آستانه یک وضعیت استرس زا دچار نگرانی‌ها و پیامدهای آن می‌شوند. این نگرانی‌ها روی منابعی که باید در حین انجام کار از آنها استفاده کنیم تاثیر می‌گذارند و با مداخله عملکرد ما را کاهش می‌دهند اما اگر از روش حلقه کاغذ استفاده کنیم نگرانی‌هایمان روی کاغذ جاری می‌شود و ذهنمان پاک خواهد شد این ذهن اکنون آماده تمرکز کردن است.

 

اضطراب عبارت از یک احساس ناخوشایند و مبهم هراس و دلواپسی با منشا ناشناخته است که به فرد دست می‌دهد و پیامدهای آن شامل عدم اطمینان، درماندگی و برآشفتگی فیزیولوژیکی است. هم چنین وقوع مجدد اتفاقاتی که قبلا باعث بروز استرس و آسیب به فرد شده‌اند، می‌تواند عامل ایجاد اضطراب باشد. اغلب افراد در دوران حیات خود دچار اضطراب می‌شوند اما اضطراب مزمن، شدید و دائمی می‌تواند مشکل ساز و بیمار گونه باشد. بنابراین گزارش، بروز اضطراب در زنان، ‌افراد کم درآمد و افراد سالخورده و میانسال بیشتر است.

 

روانپزشکان توصیه می کنند که برای پیشگیری از حملات اضطرابی از خوردن کافئین مثل قهوه، چای، کولاها ‌و شکلات خودداری کنید چون کافئین شما را در یک حالت تحریک پذیر قرار می‌دهد.

 

از کشیدن سیگار خودداری کنید چون نیکوتین موجب تشدید تحریک پذیری فیزیکی و فیزیولوژیکی می‌شود و با تشدید انقباض عروقی، فعالیت و کارکرد قلب را افزایش می‌دهد.

انجام تمرینات ورزشی روزانه نیز در پیشگیری از اضطراب بسیار موثر است به طوری که حتی یک پیاده‌روی کوتاه در اطرف آپارتمان می‌تواند شما را آرام نگه دارد. به علاوه درمانهای شناختی رفتاری تا حد زیادی در کنترل اضطراب و حمله‌های ترس موثر هستند.

 

 

راه های کاهش استرس کنکور

راهکار درمانی استرس

 

 

منبع: seemorgh.com / سلامت نیوز / بیتوته


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

صبح بخیر برای همسر ، پیام های صبح بخیر عاشقانه ، صبح بخیر برای تلگرام

صبح بخیر برای همسر : ارسال پیام صبح بخیر برای همسر یا عشق زندگیتان نشانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *