خانه / هنر در خانه / درمان سرماخوردگی فصلی | علل و راه های درمان ، آلرژِ فصلی و درمان آن

درمان سرماخوردگی فصلی | علل و راه های درمان ، آلرژِ فصلی و درمان آن

درمان سرماخوردگی فصلی | علل و راه های درمان

به این مطلب امتیاز دهید

درمان سرماخوردگی فصلی : علل سرماخوردگی فصلی چیست ؟ درمان های خانگی سرماخوردگی های فصلی چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره درمان سرماخوردگی های فصلی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

علائم سرماخوردگی

علائم آلرژی فصلی ، درمان سرماخوردگی فصلی

 

 

درمان سرماخوردگی در پاییز و زمستان

سرماخوردگی در پاییز و زمستان یکی از شایع ترین دلایل مراجعه به پزشک است که باید حتما به طور کامل درمان شود تا عواقبی برای اعضای دیگر بدن نداشته باشد. فصل که تغییر می کند با سرما خوردگی و آنفلوآنزا درگیر می شویم و آب ریزش بینی و بی حالی به سراغمان می آیند. حال برای اینکه از شر این بیماری ها درامان باشیم باید درست عمل کنیم.
در فصل پاییز و زمستان برای پیشگیری، افراد باید چه کنند؟

در فصل پاییز بویژه و البته پس از آن فصل زمستان که هوا سردتر است، افراد معمولا با دو مساله و مشکل اصلی مربوط به سلامت روبرو هستند.

اولین مساله بحث ویروس های این فصول است که باید مدنظر قرار داد، زیرا تغییرات دمای هوا در این دو فصل زیاد است و در برخی ساعات روز، هوا به شدت گرم و در برخی ساعت های دیگر، هوا به شدت سرد می شود. این سردی و گرمی هوا خیلی سریع اتفاق می افتد. از این رو وقتی یک فرد در معرض هوای سرد قرار می گیرد، درجه حرارت بدن به طور ناگهانی تغییر می کند و چون این تغییرات درجه هوا طیف وسیعی دارد، باعث می شود بدن نیز واکنش هایی از خود نشان داده و در مقابل این تغییرات ناگهانی ممکن است مقاومت سیستم ایمنی بدن کاهش پیدا کند. بنابراین در چنین حالتی فرد مستعد بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا و… می شود.

نکته ی بعدی که در این فصل بسیار مهم است، وجود هوای خشک در محیط های بسته است. در این دو فصل، افراد برای گرم کردن هوای خانه از وسایل گرمایشی استفاده می کنند و خشکی هوا باعث می شود تا قدرت دفاعی مخاط تنفسی و بینی کاهش پیدا کند و افراد مستعد بیماری های فصلی شوند.
معمولا طول دوره سرماخوردگی ۳ تا ۵ روز است، اما اگر بیش از ۵ روز این علائم طول کشید و حتی به ۱۰ روز رسید، احتمالا فرد به آنفلوانزا یا آلرژی مبتلا شده است که باز هم تشخیص بیماری و نوع درمان باید توسط متخصص صورت بگیرد

 

خشکی هوا چه تاثیراتی روی بدن دارد؟

مخاط فوقانی تنفسی یک فیزیولوژی نرمال دارد و یک مکانیسم دفاعی برای بدن به شمار می آید، بنابراین زمانی که هوای محیط خشک می شود، این خشکی باعث ایجاد اختلال در بدن شده و مقاومت فیزیولوژیکی مخاط فوقانی تنفسی را کاهش می دهد و بدن افراد مستعد ابتلا به انواع بیماری های ویروسی در این فصل می شود.

یکی دیگر از شایع ترین مشکلات این فصل، عفونت های ویروسی است. البته در فصل پاییز زمینه آلرژی و بروز آن با توجه به تغییرات فصلی عود می کند و کسانی که مستعد آلرژی هستند، زودتر دچار مشکلات عفونت فوقانی تنفسی می شوند.

 

چرا عفونت های سینوس، گلودرد، عفونت های گوش و… در این فصل شایع تر است؟

در این فصل علاوه بر سرماخوردگی و آنفلوانزا مشکلاتی مانند گلودرد، آنژین چرکی، عفونت های گوش و سینوزیت شیوع زیادی پیدا می کند که به علت تغییرات هوا و خشکی محیط رخ می دهد و آن دسته از افرادی که به عفونت های فوقانی تنفسی مبتلا هستند، در این فصل با تشدید علائم بیماری خیلی سریع به آلرژی و بیماری های ویروسی مبتلا می شوند. البته دلایل عمده دیگری نیز وجود دارد. مهم ترین علت، تشخیص ندادن بموقع بیماری و تفکیک بیماری ها به شمار می رود و علاوه بر این دو بیماری شایع در فصل سرد، عفونت های مربوط به سینوزیت و گوش زمینه بروز پیدا می کنند.

برخی افراد با شروع فصل سرما و افزایش بیماری های عفونی و ویروسی از مشکلاتی چون ترشحات پشت حلق (خلط گلو) شکایت می کنند. این مشکلات به چه علت بروز پیدا می کند؟

در حالت عادی و در شرایطی که فرد در سلامت کامل به سر می برد و هیچ گونه علائمی از بیماری در وی وجود ندارد، ترشحات بینی و سینوس، با حرکت سلول های مژک دار به تدریج از جلوی بینی به پشت حلق رانده می شوند و زمانی که فرد آب دهان خود را قورت می دهد، این ترشحات بدون اینکه فرد متوجه آن باشد، بلعیده می شوند. بنابراین ترشحات بینی و حلق یک روند طبیعی در همه افراد است.

اما زمانی که افراد از ترشحات پشت حلق و بینی شکایت می کنند، نشان دهنده یک بیماری است. وقتی که میزان این ترشحات غلیظ تر از حد طبیعی باشد و فرد به صورت آشکار هنگام قورت دادن آب دهان این ترشحات را احساس کند و متوجه ترشح پشت حلقی (خلط گلو) شود، در این حالت دیگر نمی توان آن را طبیعی دانست و نشان از یک بیماری عفونی یا ویروسی دارد. شایع ترین مسائلی که به افزایش ترشحات پشت حلق و بینی منجر می شود، مشکلات آلرژیکی و عفونت های فوقانی تنفسی است.
به چه دلایل دیگری فرد با ترشحات پشت حلق و بینی مواجه می شود؟

زمانی که ترشحات پشت حلق افزایش پیدا کند، اما عفونی نباشد نشان از آلرژی دارد و زمانی که فرد به سینوزیت مبتلا شده است، مخاط فوقانی تنفسی به میکروب آلوده شده و فرد ترشحات پشت حلق را احساس می کند. همچنین ترشحات پشت حلق وقتی عفونی می شود، یکی از علائم سینوزیت مزمن به شمار می رود. در مواردی که عفونت ها از حالت ویروسی به عفونی تبدیل می شود، آن زمان است که ماهیت ترشحات تغییر پیدا می کند و معمولا غلیظ تر می شود. بنابراین در این گونه موارد اقدامات درمانی با توجه به ماهیت ترشحات تفاوت دارد.

 

 

درمان سرماخوردگی ویروسی

علائم سرماخوردگی باکتریایی

 

 

تجویز و مصرف آنتی بیوتیک های غیرضروری چه مشکلاتی را تشدید می کنند؟

در بحث خوددرمانی دیده می شود که برخی افراد اقدام به تهیه آنتی بیوتیک می کنند و بعد از مصرف چند عدد قرص، آن را قطع می کنند. از این رو استفاده ناقص از آنتی بیوتیک ها در درمان بیماری های فصل پاییز باعث بروز مشکلات بیشتری می شود، زیرا این شیوه مصرف آنتی بیوتیک نه تنها تاثیری در بهبود روند بیماری ندارد، بلکه باعث پیدایش برخی میکروب ها شده که نسبت به درمان مقاوم می شوند و بعد از مدتی، مصرف این داروها در بدن فرد تاثیر بسزایی ندارد، زیرا آنتی بیوتیک ها تاثیرات عادی خود را از دست می دهند.

 

در این شرایط چه باید کرد ؟

یکی از تمهیدات مهم در این راستا این است که آنتی بیوتیک ها به راحتی و بدون نسخه پزشک در دسترس افراد قرار نگیرد و متخصصانی که چند آنتی بیوتیک مختلف را تجویز می کنند، به تداخلات دارویی توجه داشته باشند، زیرا آن دسته از بیمارانی که همزمان چند آنتی بیوتیک را با هم مصرف می کنند، باید از این موضوع اطلاع پیدا کنند که تداخلات دارویی باعث می شود میکروب ها در بدن تکثیر پیدا کرده و آنتی بیوتیک وقتی در چرخه درمانی قرار می گیرد، به جای تاثیر مثبت باعث می شود تا این چرخه درمانی متوقف شده و بدن توان دفاع را از خود نداشته باشد که در این حالت آنتی بیوتیک ها باعث بی حرکتی و ثابت شدن میکروب ها می شوند.

بنابراین مصرف همزمان چند آنتی بیوتیک باعث می شود تا داروها اثر یکدیگر را خنثی کنند. استفاده از مایعات، بخور و مرطوب نگه داشتن هوا به میزان متعادل باعث می شود تا افراد در دوران بیماری های فصلی به نتیجه مثبت دست پیدا کنند. همچنین استفاده از اصول تغذیه ای مناسب و مصرف میوه و سبزیجات و مصرف غذاهای تازه باعث می شود سیستم ایمنی بدن تقویت شود.

 

دوره این بیماری ها چند روزه است؟

معمولا طول دوره سرماخوردگی ۳ تا ۵ روز است، اما اگر بیش از ۵ روز این علائم طول کشید و حتی به ۱۰ روز رسید، احتمالا فرد به آنفلوانزا یا آلرژی مبتلا شده است که باز هم تشخیص بیماری و نوع درمان باید توسط متخصص صورت بگیرد.

 

تزریق واکسن آنفلوآنزا چقدر از بروز بیماری های فصلی جلوگیری می کند؟

تزریق این واکسن برای افراد مسن و افرادی که به مشکلات قلبی، کلیوی و کبدی مبتلا هستند، توصیه می شود، اما در بحث سرماخوردگی باید گفت چون ویروس های سرماخوردگی متنوع هستند، این بیماری نیاز به تزریق واکسن ندارد، چرا که تاثیر چندانی در بهبود این بیماری نخواهد داشت.

 

با سرماخوردگی‌های فصلی خداحافظی کنید
پیشیگیری بهترین روش برای عدم ابتلا به سرماخوردگی است، اما گاهی هرچقدر هم که تلاش کنید، به این دلیل که ویروس سرماخوردگی تا ۱۸ ساعت در سطوح تمیز نشده به عنوان بستر باقی می‌ماند، باز هم بیمار می‌شوید.

 

ویروس از طریق دهان، بینی یا چشم‌ها وارد بدن شده و بنابراین قابلیت پخش از طریق صحبت کردن، سرفه و عطسه را دارد. شاید نتوانید کاملا سرماخوردگی خود را درمان کنید اما با انجام کارهایی، مانند به دفعات شستن دست‌ها، می‌توانید از علائم آن بکاهید و فرآیند درمان را تسریع ببخشید.

 

این کار باعث کاهش التهاب در گلو می‌شود. برای درست کردن آب نمک، ½ قاشق چای‌خوری (۲٫۵ میلی لیتر) از نمک را در یک لیوان آب گرم بریزید و محلول را به مدت ۳۰ ثانیه غرغره کنید و بعد تف کنید، تلاش کنید مقداری که برایتان ممکن است را نیز قورت بدهید. این کار را هر زمان که گلودرد داشتید در طول روز تکرار کنید.

 

قرقره آب نمک موقع گلو درد

گرفتگی بینی سرماخوردگی را چند برابر بدتر می‌کند. برای خلاص شدن از آن، مدت زمانی بیشتری از معمول زیر دوش آب بمانید. بخار حمام باعث سبک شدن و رهایی از خلط خواهد شد. علاوه‌براین می‌توانید بصورت دستی و با یک کاسه آب داغ و به کمک یک حوله بخور به بینی خود بخور بدهید. چند قطره اوکالیپتوس در این آب داغ می‌تواند به بازکردن مجراهای بینی شما کمک کند.

 

رطوبت هوا به بهبود گرفتگی بینی و گلو کمک می‌کند. یک دستگاه بخور در اتاق خواب خود قرار دهید تا در هنگام خواب هوای محیط مرطوب باشد. حتما فیلتر دستگاه بخور را به صورت منظم عوض کنید، چرا که فیلتر کثیف باعث مشکلات اضافی در تنفس و ریه خواهد شد. برای دانستن اینکه هر چند وقت یکبار باید فیلتر دستگاه خود را عوض کنید از دفترچه راهنمای آن کمک بگیرید.

 

دستگاه بخور

کم آبی باعث بدتر شدن سرماخوردگی می‌شود بنابراین نوشیدن ۸ لیوان آب در زمان سرماخوردگی کاملا ضروریست. نوشیدن مایع‌های بیشتر کمک به کم شدن خلط در گلو و بینی می‌کند. در زمان بیماری قهوه و نوشابه‌های کافئین‌دار ننوشید زیرا باعث کم‌آبی بدن می‌شود.

 

اگر مواد غذایی که بدنتان برای سلامتی نیاز دارد را دریافت نکنید، مقابله با سرماخوردگی سخت‌تر خواهد شد. خوردن میوه و سبزی راهکار بسیار ساده‌ای برای دریافت موادی است که سیستم ایمنی بدن برای کارکرد درست نیاز دارد. سعی کنید هر روز یک سالاد به همراه چند وعده میوه بخورید. برخی از مطالعات نشان داده است که سیر و مرکبات مدت زمان سرماخوردگی و شدت آن را کم می‌کند.

مصرف میوه موقع سرماخوردگی

در زمان خواب بدن به سختی مشغول مقابله در برابر عفونت است، بنابراین هرچقدر که می‌توانید استراحت کنید. سعی کنید زودتر از همیشه بخوابید و اگر برایتان ممکن است در طول روز چرت بزنید. هرچقدر بیش‌تر استراحت کنید، شانس بیش‌تری برای بهبود سریع خواهید داشت.

 

استراحت زمان سرماخوردگی

خوابیدن و مصرف نوشیدنی زیاد وقتی سر کار یا در مدرسه هستید، احتمالا دشوار خواهد بود. اگر برایتان مقدور است در خانه بمانید تا سریع‌تر خوب شوید. در صورتی که تصمیم دارید سرکار نروید، در اولین زمان ممکن، از طریق تلفن یا ایمیل به رئیس خود اطلاع بدهید و عذرخواهی کنید. اگر رئیستان با یک روز مرخصی موافقت نکرد از او بخواهید اکه از همان خانه به کار خود بپردازید.

 

در حالی که هنوز شواهد کافی وجود ندارد، برخی مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین C و مکمل‌های حاوی سرخارگل دوره بیماری را کوتاه می‌کنند. از آنجایی که این مکمل‌ها خطرناک نیستند، بد نیست که امتحانشان کنید. قبل از استفاده از این مکمل‌ها حتما از لیبل‌شان در مورد عوارض جانبی آن‌ها اطلاعات کسب کنید. اگر در مصرف دارو محدودیتی دارید، قبل از خوردن ویتامین و استفاده از گیاهان دارویی با پزشک مشورت کنید.

 

 

سرماخوردگی در تابستان

درمان آلرژی فصلی

 

 

منبع : تبیان / مدوپیا / نمناک


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

تبریک روز دامپزشک | عکس تبریک روز دامپزشک

تبریک روز دامپزشک :با فرارسیدن ۱۴ مهر ماه و روز دامپزشک، عکس پروفایل هایی مناسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *