خانه / هنر در خانه / خواص آب لیمو | یک دنیا خواص و فایده در یک جرعه آب و لیمو

خواص آب لیمو | یک دنیا خواص و فایده در یک جرعه آب و لیمو

خواص آب لیمو | یک دنیا خواص و فایده در یک جرعه آب و لیمو

به این مطلب امتیاز دهید

خواص آب لیمو  : خواص آب لیمو برای بدن چیست ؟ تاثیر آب لیمو ترش برای سلامت عمومی بدن چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره خواص مواد غذایی ، خواص و مضرات آب لیمو برای بدن در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

خواص ابلیمو برای لاغری

مضرات آبلیمو , خواص آب لیمو

 

آب لیمو چیست

آب لیمو به طور ساده ،آبی است که شما از لیمو می گیرید و با آب مخلوط می کنید میزان لیمویی که استفاده می کنید به سلیقه شخصی خودتان بستگی دارد ، و این نوشیدنی چه سرد و چه گرم لذت بخش است.برخی از افراد پوست لیمو ، برگ نعنا و مواد دیگری را نیز اضافه می نمایند از زمانی که ادعا شده است، که آب لیمو به بهبود حال عمومی ، سیستم ایمنی، میزان انرژی و سلامت متابولیک کمک می کند، آب لیمو به یک نوشیدنی صبحگاهی محبوب تبدیل شده است. پس در نتیجه آب لیمو به طور ساده همان آبی است که از لیمو گرفته می شود و با آب مخلوط می شود. سایر مواد دلخواه نیز می تواند به این نوشیدنی افزوده شود.

 

ارزش تغذیه ای آب لیمو

این تجزیه غذایی یک لیوان آب لیمو است:

کالری:٩

شکر:کمتر از ۱ گرم

ویتامین C:٢۵% مقدار توصیه شده روزانه

فولات:۱% مقدار توصیه شده روزانه

پتاسیم:۱% مقدار توصیه شده روزانه

به نظر نمی رسد که یک لیوان آب لیمو ، مقدار زیادی مواد مغذی فراهم نماید ولی آب لیمو نوشیدنی کم کالری و کم شکری است که ،نوشیدن آن ورودی ویتامین C به بدنتان را افزایش می دهد.به عنوان مقایسه، اگر نصف لیمو را با نصف پرتقال عوض کنید ، کالری و شکر را در نوشیدنی دو برابر افزایش می دهد ، علاوه بر آن، به یاد داشته باشید که میزان دقیق مواد مغذی ، به میزان آبلیمو و مواد دیگری که اضافه کرده اید بستگی دارد.آب لیمو وابسته به کالری و شکرش، سرشار از ویتامین C است همچنین شامل مقدار خیلی کمی فولات و پتاسیم نیز می باشد.

 

فواید بی نظیر آب لیمو

آب لیمو، در دسته موادی است که سرشار از فواید هستند.

 

آنتی اکسیدان :

آب لیمو شامل سایر مواد مفید و منبعی از ترکیبات گیاهی به نام فلاونوئید می باشد خواص آنتی اکسیدانی زیادی دارد که سلول های شما را از آسیب محافظت می کند فلاوئیدِ موجود در مرکبات ،برای گردش خون، حساسیت انسولین و سایر زوایای سلامت متابولیک ، مفید است.

فلاوئید لیمو ،همچنین قدرت کاهش آسیب و تنش اکسایشی را ، حداقل بر روی موش ها دارد به طور کلی ،هیچ تحقیقی بر روی انسان وجود ندارد، تا از این یافته ها حمایت کند ، بنابراین ممکن است در زندگی واقعی خیلی مفید نباشند. آب لیمو ،حاوی ترکیباتی است که ممکن است از سلول های شما محافظت کند و سلامت متابولیک را بهبود ببخشد اگر چه به تحقیقات بر روی انسان نیاز است.

 

سنگ کلیه :

سنگ های کلیه، مواد معدنی جامدی هستند که در کلیه جمع می شوند.شناخته شده ترین نوع آن، از ماده ای به نام کلسیم اگزالات ساخته شده است و معمولا به کمک ترکیبی به نام سیترات درمان می شود گفته می شود، که افزایش میزان سیترات در ادرار ، به این دلیل است که از پیوستن کلسیم با سایر ترکیبات، جلوگیری کند به طور مختصر، سیترات قدرت ادرار را افزایش می دهد تا از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کند آب لیمو ،حاوی مقادیر بالایی از سیترات است، و تحقیقات انسانی زیادی کشف کرده اند که می تواند به طور موفقیت آمیز در درمان سنگ کلیه استفاده شود.به نظر، زمانی که همراه با سیترات پتاسیم که یک نوع مکمل سیترات است، مصرف می شود ، مؤثر تر است اگرچه آب لیمو جایگزین خوبی برای افرادی است که نمی توانند سیترات پتاسیم را به عنوان اولین راه درمان استفاده کنند. تحقیقات نشان داده است که آب لیمو می تواند به درمان سنگ کلیه کمک کند به نظر می رسد همراه با درمان های مرسوم ، مؤثر تر است، ولی می تواند جایگزین مناسبی نیز باشد.

 

فواید نوشیدن آب و آب لیمو

ترکیب آب و لیمو مسلما مزایایی دارد. مواد اسیدی مانند آب لیمو و سرکه می توانند با حفظ حجم اسفنکتر بین مری و معده و بهبود سلامت دیواره معده ، رفلاکس اسید و سوزش سر دل را کاهش دهند. آب لیمو، آبی است که مقداری لیمو به آن اضافه شده است، که بدین معناست که تمام فواید آب معمولی را دارد نوشیدن مقدار زیادی آب به دلیل این فواید شناخته شده است:

 

کاهش وزن :

احساس سیری را افزایش می دهد و متابولیسم بدن را کمی بالا می برد که می تواند به کاهش وزن کمک کند.

 

سلامتی ذهنی :

احوالات و حافظه را بهتر می کند.

 

سلامت گوارش :

به  کاهش یبوست کمک می کند.

 

حرکات ورزشی :

نوشیدن آب و آب لیمو ، به میزان کافی فواید زیادی دارد کمک می کند وزن کم کنید، احساس خوبی داشته باشید و حرکات ورزشی شما را بهتر می کند.

 

۶ تصور رایج درباره فواید آب لیمو

در مورد آب لیمو، مزایای سلامتی دیگری نیز وجود دارد ،ولی هیچ تحقیق علمی از آن ها حمایت نمی کند در حقیقت ، برخی از آن ها، رد شده اند اکنون ۶ تصور رایج را بازگو می کنیم.

 

تصور ۱:فیبر موجود در آب لیمو ،به کاهش وزن کمک می کند.

لیمو حاوی نوعی فیبر به نام پکتین است که اشتها و ورودی غذا به بدن را کاهش می دهد ، اگرچه آب لیمو اساسا صاف و رقیق می شود تا جایی که مقدار ناچیزی از پکتین باقی می ماندحتی یک لیموی کامل در کل ٢ گرم فیبر دارد.

 

تصور ٢:بدن شما را قلیایی می کند.

بر طبق نظر طرفداران رژیم قلیایی ، غذا، خاکستری در بدن به جای می گذارد که بر روی pH اثر دارد ( میزان اسیدی یا قلیایی)گفته می شود که آب لیمو بدن را قلیایی می کند.اگر چه نه pH و نه سلول ها با چیزی که می خورید، تغییر نمی کنند.

 

تصور ٣:با سرطان مبارزه می کند.

این گفته به وسیله ی باور رژیم قلیایی به وجود آمده و براساس این نظریه ساخته شده است ،که سلول های سرطانی نمی توانند، در محیط قلیایی پیشرفت کنند.در حالی که اگر چه سلول های سرطانی، ترجیح می دهند که سلول های اطرافشان اسیدی باشند، تحقیقات نشان داده است که در محیط های قلیایی نیز قادر به رشد هستند.هم چنین، سلول های سرطانی خودشان محیط اسیدی درست می کنند و خوردن غذاهای قلیایی آن ها را متوقف نمی کند.

 

 

خواص آبلیمو برای فشار خون

خواص لیمو ترش برای لاغری

 

 

تصور ۴:آب لیمو تمیز و سم زدایی می کند.

آب لیمو، کمک می کند تا اضافات به وسیله ی ادرار و حرکات سالم روده از بدن خارج شوند، اگرچه، هیچ چیزی در آب لیمو این فرآیند را بهبود نمی دهد ، در واقع بیشتر ادعاهایی که عنوان می کنند ،غذا و نوشیدنی ها بدن را تمیز می کنند، صحیح نیستند.

 

تصور ۵:هوش را افزایش می دهد.

نوشیدن آب با طعم لیمو در هنگام صبح، ممکن است باعث شود بیشتر تمرکز کنید ولی نمی تواند هوش شما بیشتر کند.

 

تصور ۶:خاصیت رقیق کنندگی طبیعی دارد.

ممکن است در حد کمی، درست باشد، ولی ارزش بیان کردن را ندارد . هر غذایی که حاوی پتاسیم باشد، می تواند باعث افزایش ادرار شود که این تقریبا شامل همه ی میوه ها، سبزیجات، گوشت و لبنیات می شود.به اضافه اینکه ،هرچقدر بیشتر آب بنوشید، بیشتر ادرار می کنید.

بیشتر ادعاهای سلامتی، تفکری و بزرگنمایی شده اندو در بعضی موارد خلاف آن ها ثابت شده است.

 

عوارض و موارد خطرناک در مورد مصرف آب لیمو

آب لیمو به طور کامل برای نوشیدن بی ضرر است اگر چه اسید موجود در لیمو، در دراز مدت مینای دندان را آسیب می زند، که دندانهای شما را بیشتر مستعد به کرم خوردگی می کند شما می توانید آب لیمو را هر زمان که خواستید با نی بنوشید تا با دندان هایتان تماس نداشته باشدهمچنین بعد از استفاده ،دهان خود را آب بکشید. اگر چه بهتر است قبل از اینکه مسواک بزنید نیم ساعت صبر کنید مسواک زدن در حالی که مینای دندانتان به خاطر اسید نرم شده است ، ممکن است آسیب رسان باشد. اگر شما آب لیمو را درزمان صبحانه می نوشید، بهتر است قبل از صبحانه مسواک بزنید، آب لیمو برای مصرف بدون ضرر است، اگر چه اغلب اوقات نوشیده شود، به دندان هایتان آسیب میرساند.

 

دمای مناسب برای مصرف آب لیمو

بهترین دما برای نوشیدن آب لیمو، موضوع خیلی بحث برانگیزی است به عنوان مثال عده ای می گویند آب سرد کمک می کند تا کالری بیشتری سوزانده شود ، در حالی که عده ای معتقدند آب گرم به سلامت سیستم گوارش کمک می کند تحقیق کوچکی برای حمایت از هر دوطرف انجام شده است و خیلی غیر ممکن به نظر می رسد که دما تغییر معنا داری ایجاد کند بنابراین، این مسئله به نظر شما در آن لحظه بستگی دارد. هیچ شواهد محکمی وجود ندارد ،که نشان دهد بهتر است آب سرد مصرف شود یا گرم بهترین دمایی که دوست دارید را انتخاب کنید.

 

ترفندها :

بیشتر دستورهای استفاده از نصف لیمو که با یک لیوان آب مخلوط شده است را ، پیشنهاد می دهند شما می توانید این مقادیر را عوض کنید یا چیز های دیگری اضافه کنید.

 

نکاتی در مورد خواص بی نظیر لیمو ترش

لیمو حاوی فیتوکمیکال‌هایی به نام لیمونوید است، ترکیباتی طبیعی که بسیار برای بدن ما مفید هستند. ثابت شده‌است که نوعی لیمونوید خاص به نام لیمونین کلسترول خون و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، ۱۱ لیمونوید مختلف یافت‌شده در لیمو قادر هستند از رشد سلول‌های سرطان پستان جلوگیری کنند. در واقع، ثابت شده‌است که این “درمان طبیعی با استفاده از لیمو” ۱۰۰۰۰ برابر موثر‌تر از شیمی‌درمانی است.

با این حال، لیمونویدها عمدتا در پوست لیمو هستند؛ و میزان ویتامین‌ و لیمونوید موجود در پوست لیمو ده برابر آب آن است. هنگامی که از لیمو در آب آشامیدنی‌تان استفاده می‌کنید، تمام لیمونویدهای موجود در لیمو را جذب نمی‌کنید. به جای انداختن لیمو در آب، لطفی در حق خود بکنید و برش‌های لیمو را در فریزر بگذارید تا یخ بزند – این کار می‌تواند زندگی شما را نجات بدهد!

اول، لیموهای ارگانیک‌تان را بشوئید. سپس، آنها را برش بزنید یا همان‌طور درسته بگذارید بماند؛ بستگی به این دارد که خودتان چه‌طور ترجیح می‌دهید. در نهایت، لیموها را در یک کیسه بریزید و داخل فریزر بگذارید تا منجمد شوند. با استفاده از این روش نگهداری، می‌توانید لیمو را به مدت چند ماه ذخیره کنید، و هر زمان که لازم داشتید، لیموی تازه، و سالم داشته باشید.

وقتی که می‌خواستید از لیمو استفاده کنید، خیلی ساده یک لیمو بردارید و آن را رنده کنید (با پوست و همه‌ی قسمت‌های آن). لیموی رنده شده را می‌توانید در سالاد، بستنی، سوپ، یا سایر خوراکی‌های‌تان بریزید. حالا به جای این‌که فقط آب با عطر و طعم لیمو داشته باشید، آبی خواهید داشت که سرشار است از فوایدی که لیمونویدها برای سلامتی‌تان دارند!

این خواص ضد سرطانی و ضد میکروبی می‌توانند به طور کامل بدن را سم‌زدایی کنند و تاثیر آنها فقط روی درمان سرطان یا پیشگیری از آن نیست. فواید موجود در لیموی یخ‌زده می‌توانند عفونت‌های باکتریایی و قارچی، انگل‌ها، و کرم‌ها را مور هدف قرار بدهند و همچنین فشار خون را پایین بیاورند و حتی به عنوان یک دفاع طبیعی در برابر افسردگی عمل کنند!

در حالی که شیمی درمانی در کنار سلول‌های سرطانی، سلول‌های سالم بدن‌تان را نیز می‌کشد، لیمونویدها تنها سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهند و بدن‌تان را بدون هیچ گونه عوارض جانبی وحشتناکی پاکسازی می‌کنند.

به عبارت ساده، هیچ دلیلی وجود ندارد که همه لیمو هایتان را فریز نکنید! با استفاده از لیموی یخ‌زده نه تنها غذاهای‌تان لذیذ و آب آشامیدنی‌تان طعم‌دار خواهد شد، بلکه وقتی می‌دانید که به طور طبیعی به جلوگیری از سرطان پستان، فشار خون بالا، افسردگی، و عفونت کمک می‌کنید، احساس سلامتی بیش‌تری خواهید داشت. این ماده‌ی خوراکی حتی می‌تواند زندگی‌تان را نجات دهد!

 

آیا خوردن لیمو ترش برای معده ضرر دارد

خواص آبلیمو

 

منبع : نمناک / الودکتر

 


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

صبح بخیر برای همسر ، پیام های صبح بخیر عاشقانه ، صبح بخیر برای تلگرام

صبح بخیر برای همسر : ارسال پیام صبح بخیر برای همسر یا عشق زندگیتان نشانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *