خانه / هنر در خانه / خطرات نگه داشتن مدفوع | تاثیرات مخربی که نگهداشتن مدفوع به بدن میرساند

خطرات نگه داشتن مدفوع | تاثیرات مخربی که نگهداشتن مدفوع به بدن میرساند

خطرات نگه داشتن مدفوع | تاثیرات مخربی که نگهداشتن مدفوع به بدن میرساند

به این مطلب امتیاز دهید

خطرات نگه داشتن مدفوع : نگهداشتن مدفوع چه عوارضی دارد ؟ چرا نباید مدفوع را به مدت طولانی نگهداریم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت عمومی ، عوارض نگه داشتن مدفوع در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

نگه داشتن مدفوع در بزرگسالان

علت نداشتن مدفوع ، خطرات نگه داشتن مدفوع

 

 

عوارض نگه داشتن مدفوع ؛ برای سلامت بدن چقدر بد است که مدفوع خود را نگه میدارید؟

مدفوع ،یک اضافه متابولیک جامد بدن انسان است که از باکتری ها تشکیل شده است ، رنگ،بافت و اندازه این فضولات از فرد به فرد دیگری متفاوت است اما اساسا، رنگ مدفوع قهوه ای است ؛ همین توضیحات کوتاه می تواند شما را متوجه اهمیت تخلیه به موقع مدفوع کند

۱۱ خطر و اتفاق بد در بدن که بعد از نگه داشتن مدفوع می افتد

 

مدفوع و خالی کردن روده:

این امر چیزی است که شما اغلب در مورد آن فکر نمیکنید این،نیاز بدن شما است و هرگز نباید نادیده گرفته شود همانطور که ماهیت طبیعی زمین ما این است و قوانین و حرکات خود را دارد،مدفوع یا خالی کردن روده هم چنین است این، یک نیروی داخلی کنترل نشده بدن شما است که نباید هرگز نادیده گرفته شود. مدفوع کردن،کاملا بستگی به سیستم گوارشی بدن شما دارد و نشان میدهد که سلامت بدن شما چگونه است.

 

چرا باید مدفوع کنیم؟

در منزل، شما کارهای روزانه زیادی،مانند؛ تمیز کردن،پختن،شستن ظرف ها،لباسها و…..را انجام میدهید بعد از هر کاری باید مقداری زباله باقی مانده را که نیاز به بیرون انداختن دارند و برای خانه هایتان بوی بدی ایجاد میکند ،دور بیندازید که در صورت عدم انجام چنین کاری،شما و کودکتان در معرض بیماری های مختلفی قرار خواهید گرفت از همین رو،هر روز غذا های متنوعی را میخورید که در شکم شما جمع میشود ؛ سیستم گوارش شما غذا ها را هضم میکند،اما بعضی از زباله ها و اضافات در روده شما باقی میمانند.این،وظیفه سیستم گوارشی است که آنها را از طریق گردش خون به صورت مدفوع دفع کند بنابراین ،مدفوع کردن یکی از عملکرد های ضروری بدن است که هر روز به آن نیاز دارید.

 

عوارض جانبی نگهداشتن مدفوع برای مدت طولانی:

بدن شما هر روز ،از طریق مدفوع کردن ،تمیز میشود این یک فعالیت بسیار طبیعی بدن است که هرگز نباید نادیده گرفته شود.

 

۱٫ مسدود شدن روده از عوارض نگه داشتن مدفوع :

نگهداشتن مدفوع حتی یکبار ،بسیار خطرناک است زیرا اجازه میدهد که مدفوع ساخته شود خشک شود و در این شرایط میتواند سیستم روده ای شما را مسدود کند و در روده تاثیر بگذارد.طبق مجله بهداشت زنان،مشکلات در روده ،میتواند به درد،استفراغ،و در نهایت رفتن به بیمارستان منجر شود.

 

۲٫ بازگشت مدفوع از عوارض نگه داشتن مدفوع:

اگر شما به مدت طولانی مدفوع خود را نگهدارید ،مدفوع به داخل روده برگردانده میشود و توسط آب جذب میشود و باعث سختی آن میشود. اگر شما بارها،و بارها این کار را تکرار کنید به تدریج سخت تر میشود و حتی گاهی ممکن است مرگبار نیز باشد.

 

۳٫ احساس پر بودن روده حتی زمانی که روده خالی است

نگهداشتن مدفوع، در طولانی مدت،میتواند راست روده بودن شما را طولانی کند در نتیجه ،شما همیشه احساس پر بودن روده دارید حتی اگر مدفوعی باقی نمانده باشد. نگه داشتن مدفوع می تواند رکتوم فردرا منبسط کند و این اتفاق واقعا نتیجه ناخوشایند و آزاردهنده ای دارد. درواقع، فرد در این حالت همیشه احساس می کند که به تخلیه کردن روده اش نیاز دارد، حتی اگر هیچ مدفوعی برای دفع کردن وجود نداشته باشد.

 

۴٫ آسیب به مقعد با نگه داشتن مدفوع

اگر به مدت طولانی و به مراتب ،مدفوع خود را نگهدارید میتواند، باعث ایجاد نقصان در ماهیچه های روده راست و مقعد مدفوع شود. زمانی که مدفوع در روده راست جمع میشود.ممکن است باعث یبوست مزمن شود حتی در برخی مواقع،ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

 

۵٫ انسداد روده و انقباض عضلانی از عوارض نگه داشتن مدفوع

گاهی اوقات به دلیل اختلال در سیستم روده ، ممکن است منجر به انسداد روده،شود که بسیار خطرناک و حتی گاهی اوقات مرگبار است.که ممکن است موجب عملکرد نادرست روده،و کولون شود. گاهی اوقات اسفنکتر مقعدی به دلیل کشش بیش از حد پوست ،آسیب میبیند در نتیجه هنگامی که به سختی مدفوع میکنید ،به دیواره و پوست مقعد فشار وارد میشود و باعث خونریزی دردناک می شود و این، باعث بیماری دردناکی به نام “انقباض عضلانی” می شود که نیاز به جراحی دارد.

 

۸- افزایش خطر سرطان کولون با نگه داشتن مدفوع

هنگامی که مدفوع برای مدت طولانی جمع آوری می شود، با سایر اعضای حفره شکمی تماس مستقیم خواهند داشت و باعث آسیب می شوند، گاهی اوقات به سرطان کولون نیز منجر می شود.

 

۹ -شل شدگی حرکت روده از عوارض نگه داشتن مدفوع

گاهی اوقات ضایعات جمع آوری شده آبکی نیز می شود و باعث شل شدن حرکت می شود.

 

عوارض نگه داشتن مدفوع در کودکان

علت مدفوع نکردن

 

 

۱۰- نگه داشتن مدفوع با انتشار باکتری های خطرناک همراه است

هنگامی که برای مدت زمان طولانی مدفوع را نگه میدارید، در روده بزرگ قرار می گیرد و باکتری های مضر می توانند وارد روده بزرگ شوند و احتمال مرگ بیمار بالا میرود.

 

بنابراین از تمام نکات فوق، شما باید یک ایده قوی داشته باشید، که نگه داشتن مدفوع می تواند موجب بیماری های مختلف شود بنابراین به تعداد دفعات دستشویی رفتن خود توجه کنید .چند بار دستشویی می روید، چقدر طول می کشد تا مدفوع کنید، چه بویی می دهد و غیره پس بدن خود را حفظ کنید و سالم بمانید.

 

۱۱- یبوست مزمن از عارضه های نگه داشتن مدفوع

نگه داشتن مدفوع به طور منظم می تواند عملکرد عضله های رکتوم و عضله های منتهی به مقعد را مختل کند. درنتیجه، زمانیکه مدفوع در رکتوم جمع می شود، فرد را با مشکل یبوست مزمن مواجه می سازد به طوریکه حتی در بعضی از موارد، افراد برای حل این مشکل باید از جراحی کمک بگیرند.

 

زمانی که به اجابت مزاج نیاز دارید:

زمانی که مدفوع به مقعد می رسد، سیگنال هایی را به مغز ارسال می کند و بیان می کند که باید مکان مناسبی برای دفع مدفوع پیدا شود. با اینکه زمانبندی و تکرر دفع مدفوع هر کس متفاوت است اما این موضوع ممکن است بعد از خوردن غذا یا نوشیدن یک فنجان قهوه رخ دهد. کافئین موجود در قهوه باعث تحریک روده می شود.

 

بعد از دو ساعت:

معمولا نگه داشتن مدفوع کار دشواری است. باید عضلات موجود را سفت کنید تا بتوانید مدفوع خود را برای مدتی نگه دارید. در دو ساعت اول، فشاری در شکم خود احساس خواهید کرد. برخی از افراد آن را با گرفتگی و درد شکمی توصیف می کنند. به عبارت دیگر، نگه داشتن مدفوعی که باید دفع گردد، باعث ایجاد حس ناراحتی و در برخی از موارد نفخ در شکم می شود.

 

بعد از شش ساعت:

بدن شما به تدریج بر روی مدفوع تاثیر خواهد گذاشت. در این مرحله، ممکن است حس اورژانسی بودن دفع مدفوع را نداشته باشید اما این موضوع بدین خاطر نیست که مدفوع به صورت جادویی ناپدید شده است. چنین شرایطی زمانی ایجاد می شود که بدن دچار یبوست می گردد.

 

بعد از ۱۲ ساعت:

هر چقدر مدت زمان باقی ماندن مدفوع در بدن بیشتر و طولانی تر گردد، سفت تر و محکم تر خواهد شد. در این مرحله، ممکن است متوجه باد کردن شکم خود شوید. فشاری بر روی شکم ایجاد می شود. هرچقدر مدفوع سفت تر و محکم تر شود، دفع آن دشوارتر خواهد بود. ممکن است خونریزی و حتی پارگی کوچکی را در ناحیه مقعد تجربه کنید.

 

اگر مدفوع خود را همچنان نگه دارید:

من هرگز نشنیده ام که فردی بخواهد مدت زمان طولانی مدفوع خود را نگه دارد اما در برخی از بزرگسالان نگه داشتن طولانی مدت باعث سفت تر شدن بیش از حد آن می شود. اگر چنین اتفاقی روی دهد، برای بهبود شرایط ممکن است به ملین یا سایر موارد نیاز داشته باشید. اگر می خواهید با چنین شرایطی روبرو نشوید، بهتر است هر وقت که بدنتان به دفع مدفوع نیاز داشت این کار را انجام دهید. اما اگر نتوانستید بلافاصله بعد از سیگنال های بدن به اجابت مزاج بپردازید؛ سعی کنید اولویت بالاتری برای آن قائل شوید و هرچه سریع تر مدفوع را از بدن دفع نمایید.

 

 

درمان نیامدن مدفوع

دفعات دفع مدفوع

 

 منبع : افکار نیوز/ نمناک


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

عکس گل برای پروفایل | تصاویر گل زیبا و عاشقانه

اگر دوست دارید از عکس گل های زیبا در شبکه های اجتماعی استفاده کنید، این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *