خانه / هنر در خانه / بی ادبی کودک | برخورد صحیح با بی ادبی کودک در جمع ، گستاخی کودک

بی ادبی کودک | برخورد صحیح با بی ادبی کودک در جمع ، گستاخی کودک

بی ادبی کودک | برخورد صحیح با بی ادبی کودک در جمع

به این مطلب امتیاز دهید

بی ادبی کودک : برخورد صحیح با بی ادبی کودکان در جمع چیست ؟ چگونه کودک بی ادب را تنبیه کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره نکات تربیتی کودکان ، برخورد صحیح با کودک گستاخ در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

بچه های بی تربیت

کلیپ بچه بی ادب ، بی ادبی کودک

 

 

۸ دلیل بدرفتاری کودکان در جمع
پرسش: پسر چهار ساله ای دارم که از زمانی که وارد یک مهمانی یا یک جمع می شویم شروع به بی قراری و گریه می کند و مدام از مادرش می خواهد که آن جمع را ترک کنند و بروند بیرون و نهایتاً آنقدر جیغ و داد و گریه می کند که ما را مجبور به ترک آن محل می کند و متاسفانه این رفتار او مشکلاتی در زندگی ما به وجود آورده است. لطفا ما را در جهت تربیت هر چه بهتر او راهنمایی کنید.

 

حتما شما هم در مهمانی ها یا مراکز تفریحی شاهد ماجرای دعوای بین کودکان بوده اید. بیشتر والدین می گویند فقط در مهمانی یا جمع شاهد بدرفتاری فرزندشان هستند…

کودک باید تعامل های اجتماعی را مرحله به مرحله بیاموزد تا بتواند از پس مشکلات ارتباطی با همسالان به راحتی برآید. متاسفانه والدین بیشتر به آموزش دانش و اطلاعات عمومی و حفظیات اهمیت می دهند تا تعلیم مهارت های اجتماعی اما واقعیت این است که باید آموزش مهارت های اجتماعی را در روند تربیت فرزند گنجاند زیرا بی اطلاعی از شیوه های ارتباطی باعث بروز رفتارهای غیرمنتظره در کودک می شود.

 

ضعف والدین در آموزش ارتباط اجتماعی:

والدین مهم ترین نقش را در آموزش آداب اجتماعی به فرزندشان دارند پس بدرفتاری او را تقصیر اولیای مهد و مدرسه، همسالان یا محیط اجتماع نیندازید. شما باید با آموزش مفاهیم و ارزش های رفتاری به فرزندتان و الگویی مناسب بودن برای او، علاوه بر تصحیح اشتباه هایش، او را برای حضور در جمع آماده کنید.

 

راه حل:  در امور تربیتی و آموزش آداب اجتماعی رویکرد همراستایی با همسرتان داشته باشید. اگر در مورد مفهومی با فرزندتان صحبت می کنید، نباید با رفتار و عملکرد خود آموزشتان را نقض کنید در غیر این صورت فرزندتان سردرگم می شود و رفتارهای ناشایستی نشان می دهد.

 

 
بی اطلاعی کودک از الزامات موقعیت:
بی اطلاعی و کم تجربگی در مورد نحوه برخورد مناسب در یک موقعیت جدید (مثلا سلام کردن، دست دادن، رعایت نظم منزل میزبان، احوالپرسی یا تشکر) می تواند باعث بروز رفتارهای نامناسب در کودک شود. کودک نمی داند کدام رفتار در چه موقعیتی ارزش است و در کدام موقعیت ضد ارزش؛ مثلا ممکن است نداند برداشتن یک مشت از خوراکی از روی میز، در خانه عیبی ندارد اما مشت مشت شکلات برداشتن از ظرف پذیرایی در مهمانی بد است.

 

راه حل:  قبل از ورود به جمع، قوانینی را تعیین کنید. مثلا به او بگویید: «ما در مهمانی با بچه ها مهربان هستیم» یا «در مهمانی به همه سلام می کنیم» و در صورت رعایت هر کدام از این قوانین، همان جا با کلام فرزندتان را تشویق و تحسین کنید و حتی تشویقی مناسب را هم برای بعدتر که مهمانی تمام شد، در نظر بگیرید. قانون ها نباید زیاد باشند و در هر موقعیت فقط دو یا سه قانون کافی است تا هم به کودک خوش بگذرد هم به شما.
در امور تربیتی و آموزش آداب اجتماعی رویکرد همراستایی با همسرتان داشته باشید.

 

همراه نداشتن لوازم مورد نیاز:

اگر کودک در جمع همسالان وسایل کودکی دیگر را ببیند که خودش همراه نبرده، ممکن است رفتارهای ناشایستی نشان دهد مثلا لیوان مخصوص، پتوی دلخواه، خوراکی یا عروسک دلخواه.

 

راه حل: والدین باید نیازهای فرزندشان را حدس بزنند و پیشاپیش آنها را برآورده کنند مثلا اسباب بازی مورد علاقه، دفتر و مداد نقاشی، خوراکی، آشامیدنی یا پتوی فرزندشان را همراه ببرند.

 

بهانه های بی علت:

گاهی کودک بدون اینکه گرسنه، تشنه، خسته یا آزرده باشد، در جمع نق می زند.

راه حل: این رفتار را نادیده بگیرید و سرآسیمه نشوید.

 

تقلید رفتار بد از گروه همسالان:

از سنین دبستان و نوجوانی، نقش همسالان در رفتارهای فرزند شما بسیار پر رنگ تر می شود و ممکن است رفتارهای ضدارزش را از همسالان خود بیاموزد و تقلید کند.

 

راه حل: جمع هایی که فرزندتان می تواند در آنها باشد، غربال کنید مثلا لزومی ندارد فرزندتان با تمام بچه های ساختمان در ارتباط باشد یا در هر مهمانی که شما می روید، حضور داشته باشد. اگر به ناچار در جمعی حضور دارید که کودک یا بزرگسالی رفتار نامناسبی از خود نشان می دهد، فرزندتان را با اسباب بازی، کتاب یا حرف زدن سرگرم کنید و زمان مواجهه او را با آن فرد یا افراد کاهش دهید. حتما در یک جمع به رفتار گروه کودکان همسال نظارت داشته باشید.

 

بدرفتاری کودک خشن با فرزند شما

فرزندتان در این مواقع می آموزد چطور در بزرگسالی با افراد زورگو و فرصت طلب برخورد کند. به فرزندتان نگویید «اگر کسی تو را زد تو هم او را بزن» این یعنی ترویج خشونت و پرخاش.

 

راه حل: با خواندن کتاب های مرتبط و کمک گرفتن از مشاور کودک و نوجوان، روش های صحیح برخورد با این کودکان را بیاموزید و به فرزندتان آموزش دهید. مثلا به او بگویید: «به جای زدن بچه های شرور از بزرگ ترها کمک بخواه». اگر ارتباط نزدیکی با والدین کودک بدرفتار دارید، مودبانه گوشزد کنید این رفتار ناشایست چه پیامدهایی برای فرزندتان دارد و بهتر است او را اصلاح کنند. مثلا پرخاشگری او با همسالان می تواند باعث ایستادن در روی پدر و مادر، خشونت در مدرسه یا پرخاشگری با همسر و همکاران شود. اگر هم والدین کودک راضی نشدند، باید فرزند خودتان را از آن جمع بیرون ببرید.

 

اختلاف های کودکانه:

بگو مگوی کودکان سر خوراکی، اسباب بازی یا جای محدود یا حتی تماشای شبکه تلویزیونی، فرصتی مناسب برای آموزش مهارت «حل مساله» است.

راه حل: از بچه ها بخواهید فکر کنند چطور می توانند چند نفری از آن مورد محدود استفاده کنند به طوری که حق هیچ کدام ضایع نشود. اولویت بندی را به آنها متناسب با سنشان بیاموزید.

 

دورافتادگی کودک از جمع:

رفت و آمد نداشتن با اقوام و دوستان، زندگی در شهری دور یا ایزوله کردن کودک به دلیل ترس از یادگیری رفتارهای خلاف ارزش، می توانند باعث بی اطلاعی او از تعامل های اجتماعی شوند و حضور ناگهانی او در مهد یا مدرسه به او ضربه های بدی می زند. ضربه هایی مثل ناتوانی در گرفتن حق، دوستیابی، شوخی، بازی گروهی یا حتی کتک خوردن.

 

علت بی ادبی کودکان

شلوغی بچه ها در مهمانی

 

راه حل: حتما از سنین خردسالی امکان ارتباط اجتماعی با همسالان را برای فرزندتان مهیا کنید و او را به مهد بفرستید. اصلا مهد برای یادگیری و تجربه انواع تعامل های اجتماعی است. برای اصلاح کاستی های تربیتی تان در این مورد می توانید تعامل های اجتماعی را کم کم در منزل در تمرین با عروسک ها به او یاد دهید و بخواهید در ارتباط رو در رو در پارک، مهمانی و مهد حتما آنها را اجرا کند.

 

رفت و آمد نداشتن با اقوام و دوستان، زندگی در شهری دور یا ایزوله کردن کودک به دلیل ترس از یادگیری رفتارهای خلاف ارزش، می توانند باعث بی اطلاعی او از تعامل های اجتماعی شوند و حضور ناگهانی او در مهد یا مدرسه به او ضربه های بدی می زند. ضربه هایی مثل ناتوانی در گرفتن حق، دوستیابی، شوخی، بازی گروهی یا حتی کتک خوردن.

 

کنترل و رفتار با کودک بی ادب در میهمانی ها

برخی از کودکان برای جلب کردن توجه والدین ، رفتارهای نا پسندی را در مقابل دیگران انجام می دهند . گاهی این رفتارها به قدری زننده است که ممکن است موجب خجالت کشیدن شما در برابر دیگران گردد اما بهتر است در این موقعیت بهترین واکنش را از خود نشان دهید تا بتوانید کودکتان را کنترل نمایید

 

راه و روش رفتار با کودک بی ادب

خودتان مقصرید

اگر جزو والدینی هستید که اجازه کودکی کردن و حرکت به کودکتان نمی دهید باید منتظر باشید تا او برای جلب توجه در میهمانی ها رفتارهای از قبیل جیغ زدن، تخریب کردن انجام دهد ، رفتارهایی که شاید خودتان نیز با دیدنش تعجب کنید .

 

والدینی که رفتار سخت گیرانه با کودک خود دارند و توجهی به نیاز فرزند شان به جلب توجه نشان نمی دهند موجب ایجاد واکنش هایی از طرف فرزند شان می شوند زیرا این کودکان می خواهند در حضور دیگران، همه محدودیت ها را از بین ببرند و رفتار والدین شان را تلافی کنند.

 

چند ساعت آزادی

برخی از کودکان فقط به دنبال جلب توجه والدین هستند و فرقی نمی کند این توجه والدینشان با خشم باشد یا مهربانی بنابراین زمانی که مهمان می آید یا به مهمانی می رود ، در حضور دیگران مقررات را رعایت نمی کند، چرا که می داند والدین هم در حضور دیگران با او برخورد همیشگی را نمی کنند و از این فرصت برای استقلال و نشان دادن توانایی خود استفاده می کند.

 

هم جدی، هم مهربان

بعد از اینکه والدین دلیل این رفتار کودکشان را فهمیدند و این مشکل را ریشه یابی نمودند باید برای اصلاح این عادت تلاش کنند و بهترین برخورد را با فرزندشان داشته باشند.

این رفتار والدین باید قاطعانه توام با مهربانی باشد یعنی اینکه نه به کودک باج دهند و نه با سخت گیری این تصور را در او ایجاد نمایید که دیگر کسی دوستش ندارید .

اگر کودک احساس کند که دیگران دوستش ندارند و یا تحقیر شود عزت نفسش پایین می آید و انگیزه اش را برای «بچه خوب» بودن از دست می دهد.

 

دوست کوچولوی تان باشید

والدین باید با کودکانشان صمیمی باشند و مانند یک دوست خوب آنها را راهنمایی کنند تا کودک از بیان مشکلش خجالت نکشد و قدرت ابراز آن را داشته باشد .

همچنین والدین نباید آنقدر خشن باشند که بچه بترسد و مشکلش را بیان نکند . اگر کودک نتواند مشکلش را در مقابل خانواده اش ابراز کند به افراد دیگر پناه می برد و این می تواند بسیار مخرب باشد.

 

تنبیه ممنوع

اگر کودکی رفتار زشتی را انجام داد نباید به آن توجه کرد زیرا با دیدن توجه بزرگتر ها شرطی می شوند و رفتارشان را تکرار می کنند. در این مواقع باید به او کم توجهی نمود تا بفهمد کارش اشتباه است.

 

برخی از والدین در این موقعیت کودکشان را تنبیه می کنند اما تنبیه و برخورد سختگیرانه، این رفتارها را در کودکان تقویت می کند و موجب تکرار این رفتارهای مخرب می شود.

اگر والدین به کودکشان بگویند اگر دوباره این کار را تکرار کنی تنبیه می شوی، این ترس از تنبیه شدن مجدد منجر به تقویت رفتار زشت در کودکان می شود.

 

اخطار قبلی ندهید

اگر والدین قبل از برگزاری مهمانی کودک خود را از کاری منع کنند ، کودک از این طریق به حساسیت والدینش پی می برد و ذهنش به محض ورود به جمع، به سمت آن رفتار می رود. کودک بر اساس رفتار پدر و مادرش، باید فرض را بر این بگیرد که امکان بروز رفتارهای مخرب در مهمانی وجود ندارد.

 

 

نحوه برخورد با کودکان عصبی

بی ادبی کودکانه

 

 

 

مشاوره شیوه های تربیتی

منبع: روزنامه سلامت / دکتر اسما عاقبتی / نمناک / تبیان

 


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

تزیین تخم مرغ رنگی سفره هفت سین ۹۹

تزیین تخم مرغ رنگی سفره هفت سین : با سری جدیدی از نحوه دیزاین و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *