خانه / هنر در خانه / بیماری روحی دانشجویان | علل مشکلات روحی در افراد جوان و دانشجو

بیماری روحی دانشجویان | علل مشکلات روحی در افراد جوان و دانشجو

بیماری روحی دانشجویان | علل مشکلات روحی در افراد جوان و دانشجو

به این مطلب امتیاز دهید

بیماری روحی دانشجویان : علل ابتلای داتشجویان به بیماری های روحی چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت روان ، در افراد دانشجو و راه های درمان آنها ، در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

بیماری روحی چیست

بیماری روحی در جدول ، بیماری روحی دانشجویان

 

 

چرا بیماری های روحی و روانی در بین دانشجویان افزایش یافته؟
افزایش اضطراب و بروز بیماری های روحی بعد از تغییر محیط معمولا طبیعی است، اما اینکه در چند سال اخیر میزان این مشکلات در بین دانشجویان خیلی بیشتر شده کمی نگران کننده است.

 

علت افزایش بیماری ها روحی و اضطراب در بین دانشجویان

به گفته محققان، دانشجویان در حال حاضر حداقل پنج برابر بیش از دانشجویان ۱۰ سال قبل مبتلا به بیماری‌های سلامت روان هستند.

 

کارشناسان اعتقاد دارند بدتر شدن شرایط اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر از مهم‌ترین دلایل افزایش بیماری‌های روحی و روانی در بین دانشجویان است. بیشتر دانشجویان امیدی برای پیدا کردن شغل بعد از پایان تحصیلات خود ندارند، حس می‌کنند، لحظه به لحظه درس خواندن در سال‌های تحصیلی بی‌ثمر بوده و فقط زمانشان را به هدر داده اند، این باعث افزایش احساس ناامیدی و افسردگی در بین دانشجویان شده است. یک روانشناس بالینی مرداد ۹۶، با بیان اینکه برخی از دانشجویان ممکن است در روابط زناشویی، خانوادگی،کاری و برخورد با همکلاسی‌های خود دچار مشکل شوند، گفته بود: لازم است گام‌های اساسی در این حوزه برداشته شود و جوانب مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد.

 

رئیس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه فردوسی با اشاره به‌دلایل عمده اختلالات نسل جدید گفت: طی دهه‌های گذشته آمادگی این را نداشته‌ایم که فرزندان‌مان را آماده مشکلات قرن ۲۱ کنیم و والدین در این زمینه به اندازه کافی آموزش و تعلیمات لازم را نداشته‌اند، زیرا خودشان نیز فاقد این مهارت‌ها بودند در چنین شرایطی نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که آمادگی با مشکلات را به نسل بعدی ارائه دهند.

 

دانشجوی مضطرب

همچنین به گفته رئیس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه فردوسی ، نوع مشکلات و شدت مسائل روحی و روانی دانشجویان مطابق با آنچه که در مطالعات دانشجویی مراکز مشاوره جهان بیان شده است، شدیدتر و متنوع‌تر شده است. زهرا طبیبی با تاکید بر اینکه دانشجویان با مسائل روانشناختی از آموزش و پرورش وارد دانشگاه می‌شوند، ادامه داد: بر اساس یک دسته‌ بندی کلی عده‌ای از دانشجویان برای ارتقای توانمندی‌های فردی و مهارت‌های اجتماعی خود به مرکز مشاوره رجوع می‌کنند و عده‌ای دیگر برای رفع مشکلات و مسائل چالشی زندگی که خود به تنهایی قادر به رفع آنها نیستند، به مرکز مشاوره مراجعه می‌کنند.

 

او مسائل تحصیلی و برنامه‌ریزی تحصیلی و نیز ناآشنایی با شیوه‌های مطالعه در دانشگاه را مهمترین مشکلات روحی و روانی که دانشجویان با آن مواجه می‌شوند اعلام کرد و توضیح داد: مسائل تحصیلی و برنامه‌ریزی تحصیلی و نیز ناآشنایی با شیوه‌های مطالعه در دانشگاه است و بعد از آن مسائل ارتباطی با جنس مخالف، خانواده‌ها و سپس مشکلات اضطرابی مثل اضطراب صحبت کردن در جمع یا اضطراب فراگیر است. دانشجویان مراجعه کننده به مرکز مشاوره سال به سال افزایش داشته است. البته این ارجاع صرفا نشان دهنده افزایش روزافزون آسیب‌ها و مشکلات در بین دانشجویان نیست، بلکه دانشجویان به بلوغ فکری دست یافته‌اند که در مورد مشکلات و موانعی که در تحصیلات و زندگی مواجه می‌شوند.

 

مهمترین دلایل افزایش بیماری های روحی روانی دانشجویان چیست ؟

دکتر علیرضا عابدین در گفتگو با خبرنگار ایسکانیوز به بررسی مشکلات دانشجویان از لحاظ روانی در دوران تحصیلشان پرداخت و در این باره گفت: دانشجویان ممکن است در طول دوران تحصیل خود دچار اختلالاتی شوند که این اختلالات با آسیب ها و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد متفاوت است.

 

 

بیماری های روانی شایع

درمان بیماری روانی

 

 

وی ادامه داد: دانشجویان را می توان یک نمونه از جمعیت کل کشور در نظر گرفت، در چنین شرایطی می توان گفت برخی از دانشجویان ما از مشکلات عصبی رنج می برند و در برخی موارد فاقد چرخ دنده های لازم برای پردازش اطلاعات و تعدیل احساسات و عواطف خود هستند.

 

این روانشناسی بالینی معتقد است: متاسفانه در حال حاضر ما نسل کودکانی را تربیت کرده و به جامعه تحویل داده ایم که پختگی لازم را نداشته و برخی از آن ها از زندگی توقع بالایی دارند و پیش بینی می شود مشکلات بسیاری برای نسل جدید دانشجویان چه در حوزه میان فردی یا بین فردی رخ دهد یعنی ممکن است که دچار اختلالات در رابطه با تعدیلخشم،اختلالات اضطرابی و افسردگی شوند.

 

وی اضافه کرد:برخی از دانشجویان ممکن است در روابط زناشویی،خانوادگی ،کاری و برخورد با همکلاسی های خود دچار مشکل شوند برای رفع این مشکل لازم است گام های بسیار اساسی در این حوزه برداشته شود و جوانب مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد.

 

عابدین با اشاره به دلایل عمده اختلالات نسل جدید گفت: متاسفانه ما طی دهه های گذشته آمادگی این را نداشته ایم که فرزندانمان را آماده مشکلات قرن ۲۱ کنیم و والدین در این زمینه به اندازه کافی آموزش و تعلیمات لازم را نداشته اند زیرا خودشان نیز فاقد این مهارت ها بودند در چنین شرایطی ما نمی توانیم از آن ها انتظار داشته باشیم که آمادگی با مشکلات را به نسل بعدی ارائه دهیم.

 

وی اضافه کرد: ممکن است در چنین شرایطی پدر خانواده به اندازه کافی در خانه حضور فیزیکی نداشته باشد یا مادر خانواده آمادگی، معلومات و مهارت های لازم در جهت رویارویی با مشکلات قرن ۲۱ را نداشته باشد در چنین شرایطی والدین نمی توانند آموزش های لازم جهت مقابله با مشکلات را به فرزندان خود آموزش دهند در نتیجه زمانی که فرزند وارد دانشگاه می شود و در حال تجربه استقلال فردی است، ممکن است با مشکلاتی نظیر اضطراب، استرس و … مواجه شود.

 

این موضوع دانشجویان را زیر بار فشار شدید و وام‌ها و بدهکاری‌ها قرار می‌دهد که به تنهایی از عوامل مهم افزایش استرس در بین آن‌هاست.

دکتر عابدین در پایان افزود:بیشتر دانشجویان امیدی برای پیدا کردن شغل بعد از پایان تحصیلات خود ندارند حس می کنند لحظه به لحظه درس خواندن در سال ها ی تحصیلی بی ثمر بوده و فقط زمانشان را به هدر داده اند و همین امر باعث افزایش احساس ناامیدی و افسردگی در بین دانشجویان شده است.

 

 

بیماری های اعصاب و روان

سلامت روان دانشجویان

 

 

منبع: seemorgh.com / بیتوته / iscanews.ir


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

متن تبریک روز کارمند | پروفایل روز کارمند مبارک

چهارم شهریور ماه روز کارمند گرامی باد! به همین منظور جدیدترین کارت پستال ها و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *